جوشان نگهبان انتخابات رد صلاحیت نیروی انتظامی

جوشان: نگهبان انتخابات رد صلاحیت نیروی انتظامی انتخابات ریاست جمهوری انتخابات مجلس شورای اسلامی اخبار سیاسی و اجتماعی

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی نامه به رؤسای دو قوه

نامه تعدادي از نمايندگان به رئيس جمهوري و رئيس قوه قضائيه در رابطه با بازداشت شدگان اعتراضات اخير و موافقت با بازديد کميسيون قضائي از اوين؛ دو خبري هستند که دير

نامه به رؤسای دو قوه

نامه به رؤسای دو قوه

عبارات مهم : زندان

نامه تعدادي از نمايندگان به رئيس جمهوري و رئيس قوه قضائيه در رابطه با بازداشت شدگان اعتراضات اخير و موافقت با بازديد کميسيون قضائي از اوين؛ دو خبري هستند که ديروز در ارتباط با پيگيري مجلسي ها از وضعيت بازداشت شده است هاي اعتراضات اخير، در راهروهاي مجلس به گوش رسيد.هرچند هنوز پاسخي به درخواست هاي ديگري که براي بازديد از اوين از سوي دو فراکسيون اميد و حقوق شهروندي داده شده است بود، ارائه نشده، ولي روز گذشته «محمد کاظمي»، نايب رئيس کميسيون قضائي مجلس، از موافقت با بازديد اعضاي اين کميسيون از زندان اوين خبر داد.

نامه به رؤسای دو قوه

او به «ايسنا» گفته است «بر اساس روند جاري و درخواست کميسيون قضائي مجلس به عنوان کميسيون مرتبط با پرسشها قضائي موافقت شده است که برخي اعضاي کميسيون قضائي به زودي از زندان اوين بازديد کنند». او افزود: «قطعا در اين بازديد از محل بازداشت زندانيان جريانات اخير نيز بازديد خواهيم کرد و با متهمان نيز صحبت مي کنيم».

بازديد از اوين؛ امري مورد نیاز و ضروري

نامه تعدادي از نمايندگان به رئيس جمهوري و رئيس قوه قضائيه در رابطه با بازداشت شدگان اعتراضات اخير و موافقت با بازديد کميسيون قضائي از اوين؛ دو خبري هستند که دير

در همين حال «محمدجواد فتحي»، عضو کميسيون قضائي مجلس، هم در گفت وگو با «شرق» در مورد درخواست بازديد از زندان اوين از سوي اين کميسيون گفت: «با توجه به حوادث اخير فکر کرديم براي کشف حقيقت نسبت به شايعاتي که وجود دارد، بازديد از زندان اوين را تقاضا كنيم؛ اميدواريم که مسئولان قوه قضائيه شرايطي فراهم کنند که بازديد انجام شود». اين عضو فراکسيون اميد اين بازديد را امري مورد نیاز و ضروري مي داند: «فکر مي کنم براي اينکه شفافيتي در عنوان حاصل شود و اذهان عمومي نسبت به آنچه راجع به بازداشتي ها وجود دارد، روشن و آگاه شوند، اين بازديد امري مورد نیاز و ضروري هست. اتفاقا قوه قضائيه هم بايد استقبال کند». پيش از اين هم «محمدرضا عارف»، رئيس فراکسيون اميد، راجع به درخواست بازديد نمايندگان از اوين، به «شرق» گفته بود که «توصيه ما اين است که بازديد سريع تر اتفاق بيفتد. شايد بهتر بود که سریعتر از اينها انجام شود».

فتحي در پاسخ به اينکه آيا بازديد از بازداشتگاه هاي شهرهاي ديگر هم در برنامه کميسيون واقع شده است است يا خیر، گفت: «اگر به عنوان نمونه وارد اينجا (اوين) شويم و ببينيم تخلفاتي وجود دارد، قطعا وارد بحث کلان در کشور هم خواهيم شد».

نامه به رؤساي ٢ قوه

درهمين حال «قاسم ميرزايي نکو»، عضو فراکسيون اميد، در گفت وگو با «شرق» از تنظيم و ارائه نامه اي به «حسن روحاني»، رئيس جمهوري و «آملي لاريجاني»، رئيس قوه قضائيه، خبر داد. به گفته او؛ اين نامه به امضاي ٥٠،٤٠ نفر از نمايندگان رسيده هست؛ نماينده مردم دماوند در مجلس در اين رابطه گفت: «براي اينکه خيالمان راحت شود، نامه اي با امضاي ٥٠ ،٤٠ نماينده تنظيم کرديم و براي آقاي آملي لاريجاني و آقاي روحاني فرستاديم که از دانشجويان، به ويژه دختران کسي در بازداشت نماند». او افزود: «اگر مواردي هست، روش هاي مختلفي وجود دارد که مي توانند بعد از آزادکردنشان رسيدگي کنند. براي همين فکر کرديم که اين نامه بايد به دست قوه قضائيه هم برسد».

نامه به رؤسای دو قوه

ميرزايي نکو ادامه داد: «ما در اين نامه خواستيم که به دانشجويان دختر و کلا بازداشت شدگان دختر رسيدگي ويژه شود؛ چراکه خوب نيست آنها در زندان بمانند. آزادشان کنند و با روش هاي ديگر مسائلشان را پيگيري کنند».

به گزارش «ايسنا»، به گفته «ميرزايي نکو»؛ در متن اين نامه که نسخه اي از آن به وزير دادگستري و معاون پارلماني رئيس جمهور تحويل شده، آمده است: «با توجه به آنکه حوادث تلخ و ناگوار اخير در کشور بيش از همه باعث نگراني دلسوزان و دغدغه داران شده است و بر اساس گزارش هاي ارائه شده است در جلسه غيرعلني روز هفدهم دي ماه امسال، اگر اين پرسشها مورد تجزيه، تحليل و کالبدشکافي دقيق قرار نگيرد، مصالح و منافع ملي کشور دچار ضرروزيان خواهد شد، به منظور جلوگيري از شدت يافتن ريشه هاي نارضايتي دستگيري هاي متعدد از سوي نيروهاي امنيتي، اطلاعاتي و انتظامي، ضمن تقدیر از زحمات همه عزيزان به نظر مي رسد استمرار نگهداري و طولاني شدن وقت بازداشت آنان به ويژه دانشجويان و علي الخصوص دانشجويان دختر بازداشتي پرسشها و پرسشها متعددي را در پي خواهد داشت. براين اساس تقاضا داريم نسبت به برطرف بازداشت دانشجويان دستور رسيدگي، اقدام و کمک عاجل را مبذول کنيد».

نامه تعدادي از نمايندگان به رئيس جمهوري و رئيس قوه قضائيه در رابطه با بازداشت شدگان اعتراضات اخير و موافقت با بازديد کميسيون قضائي از اوين؛ دو خبري هستند که دير

٣ دانش آموز آزاد شدند

ميرزايي نکو همچنين در ارتباط با آمار افرادي که همچنان در بازداشت هستند، به «شرق» گفت: «آمار دقيقي از افرادي که هنوز در بازداشت هستند، نداريم، ولي مي توان گفت که بيش از ٥٠ نفر هستند». او اين آمار را فقط براي پایتخت کشور عزیزمان ایران دانست و از آمار سراسري ابراز بي اطلاعي کرد. عضو فراکسيون اميد همچنين راجع به وضعيت دانش آموزان بازداشتي گفت: «در مورد دانش آموزان هم گفته بودند که سه نفر همچنان بازداشت هستند؛ ولي اين سه نفر را هم گفتند که دوشنبه شب آزاد شدند».

او در ادامه بر ارائه گزارش براق از سوي مسئولان امر تأکيد دارد: «بايد يک نفر بيايد گزارش بدهد. قوه قضائيه بيايد رسما بگويد که اين تعداد بودند و براي اين تعداد مسئله است که جرائمي دارند و براي مردم توضيح بدهند؛ بايد با مردم براق صحبت کنند».

نامه به رؤسای دو قوه

هنوز جوابي داده نشده

ميرزايي نکو راجع به پيگيري هاي نامه اي که از سوي برخي نمايندگان راجع به دو نفر از فوت شدگان به علي لاريجاني نوشته شده است بود، گفت: «در حال پيگيري است و هنوز جوابي داده نشده». در نامه ٤٠ نماينده مجلس خطاب به رئيس مجلس که روز يکشنبه منتشر شد، آمده: «چنانچه استحضار داريد دو نفر از بازداشت شدگان اعتراضات اخير، يکي به نام آقاي «سينا قنبري» در بازداشتگاه اوين و ديگري به نام آقاي «وحيد حيدري» در کلانتري شهرستان اراک فوت کرده اند. مسئولان ذي ربط علت فوت را خودکشي اعلام کرده اند، لکن بعضي از بستگان و شهود عيني اين ادعا را مورد ترديد قرار مي دهند، همچنين خبرهاي تأييدنشده اي حاکي از فوت تعداد بيشتري از بازداشت شدگان هست. با توجه به مسئوليت مجلس شوراي اسلامي در پاسداري از حقوق ملت خواهشمند است دستور فرماييد هيئت مستقل جهت بررسي عنوان و تحقيق راجع به علت فوت نامبردگان و قصور يا تقصير احتمالي مسئولان ذي ربط تشكيل شده است و نتيجه به مجلس شوراي اسلامي گزارش شود».

حالا با اين اوصاف انتظار براي پاسخ به يک نامه، تبديل به انتظار براي پاسخ به دو نامه شد؛ البته از سوي رؤساي سه قوه.

موافقت با بازديد اعضاي کميسيون قضائي از زندان اوين

در همين حال محمد کاظم، نايب رئيس کميسيون قضائي و حقوقي مجلس، نيز از موافقت با بازديد اعضاي اين کميسيون از زندان اوين خبر داد.

او با اشاره به درخواست کميسيون قضائي و حقوقي مجلس براي بازديد از زندان اوين، گفته: «بر اساس روند جاري و پيرو درخواست کميسيون قضائي و حقوقي مجلس به عنوان کميسيون تخصصي مرتبط با پرسشها قضائي، با بازديد برخي اعضاي اين کميسيون از زندان اوين موافقت به عمل آمد. بر اين اساس، قرار است اعضاي کميسيون قضائي و حقوقي مجلس شوراي اسلامي در آينده نزديک از زندان اوين بازديد کنند».او همچنين تأکيد کرده: «بنا داريم در جريان اين بازديد، از محل بازداشت بازداشت شدگان در جريان اعتراض هاي اخير بازديد کرده و با متهمان و بازداشت شدگان صحبت کنيم».

آزادي ليلا حسين زاده

روز گذشته ليلا حسين زاده، دانشجوي انسان شناسي دانشگاه تهران، نيز با گذشت ٢٠ روز از بازداشت، از زندان اوين آزاد شد. برخي دوستان نزديک به او، دليل تأخير در آزادي ليلا حسين زاده را مسئله تأمين سند براي آزادي او عنوان کرده اند. او در نهايت با قرار کفالت آزاد شد.

در همين حال، مجيد سرسنگي، معاون فرهنگي دانشگاه تهران، از آزادي همه دانشجويان بازداشتي دانشگاه پایتخت کشور عزیزمان ایران خبر داده و به ايسنا گفته است: «دانشجويان دلواپس غيبت در امتحان نباشند».

معاون فرهنگي دانشگاه پایتخت کشور عزیزمان ایران با تأکيد بر اينکه ٣٩ دانشجوي بازداشتي تجمعات اخير اين دانشگاه آزاد شده است اند، گفته: «از ٤١ دانشجوي بازداشتي اتفاقات اخير دانشگاه تهران، تا امروز ٣٩ دانشجو آزاد شده است اند و در جلسه اي که امروز با سرپرست بازداشتگاه اوين داشتيم، پرونده دو دانشجوي در بازداشت نيز کامل شده است و اين دانشجويان فردا آزاد خواهند شد».

او همچنين تأکيد کرده: «يکي از دلايلي که هنوز دو دانشجوي دانشگاه پایتخت کشور عزیزمان ایران در بازداشت هستند، اين است که خانواده هاي آنها به دلايلي نتوانستند جهت گذاشتن وثيقه به پایتخت کشور عزیزمان ایران مراجعه کنند که البته اين مسئله برطرف شده است و دانشجويان فردا آزاد خواهند شد».

شرق

واژه های کلیدی: زندان | زنداني | بازداشت | دانشگاه | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs